Polska synteza mowy od Google! Zamiana tekstu na mowe Google z językiem polskim wreszcie dostępna

Wreszcie mamy polską syntezę mowy wbudowaną w system android. We wtorek na moim telefonie pojawiła się aktualizacja przetwarzania tekstu na mowę. Przed instalacją sprawdziłem co nowego i ze zdziwieniem stwierdziłem, że jednym z nowych języków jest język polski.

Sama synteza mowy jest jak dla mnie przyjazna, klarowna i pracuje przyzwoicie. Reakcja na operacje jest dość szybka, ale nie tak szybka jak synteza Espeak. W kilku momentach odczułem pewne opóźnienie w odczytywaniu zawartości ekranu, jednak nie jest to stałe zjawisko i nie jest bardzo uciążliwe.

Jakość mowy jest na dobrym poziomie, szybkość jest regulowana stopniowo i w najszybszej opcji delikatnie traci na jasności przekazu, ale nie jest to bełkot.

Aktualizację znajdziecie w Google Play. Po instalacji, w ustawieniach klawiatury języka i głosu, w opcji przetwarzanie tekstu na mowę trzeba zaznaczyć mechanizm Google przetwarzania tekstu na mowę. Następnie wybieramy język i zmieniamy z domyślnego angielskiego na polski. Uruchomi nam się synteza niskiej jakości. Jeśli jesteśmy podpięci do wifi, co polecam, bo do pobrania będzie około 26 MB, wybieramy zainstaluj dane głosowe wymagane do syntezy mowy, a następnie wybieramy Polski Polska. Możliwe, że do tego czasu aplikacja sama pobierze odpowiedni pakiet i synteza ze słabej jakości zmieni się na jakość docelową. Zalecam wifi, dlatego że pakiet nie jest mały, w dodatku u mnie domyślnie zaznaczone było by języki były pobierane i aktualizowane tylko przez wifi.

Wszystko wskazuje że w przyszłości będziemy mogli od pierwszego uruchomienia telefonu pracować z TalkBack i polską syntezą mowy. To dobry znak i dobra prognoza na przyszłość. Dostępność urządzeń na androidzie poprawia się, co powinno nas cieszyć.

Poniżej znajdziecie krótki plik MP3 gdzie zaprezentowałem jak ta synteza brzmi. Nagranie pochodzi z telefonu Google nexus4.

Przykład Polskiej syntezy mowy – Google TTS

Ta strona używa Cookies! Dzięki temu możemy lepiej dostosować treść do Twoich oczekiwań. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę
Jest OK.
x