Nowości w TalkBack v 4.2.03

System android Rozwija się całkiem prężnie. Do systemu dodawane są nowe opcje i funkcje, poprawiany i zmieniany jest interfejs systemu.

Nieco gorzej w mojej opinii jest z ewolucją dostępności. Co prawda nie jest źle, i sam używam na co dzień telefonów i urządzeń z androidem, ale ciągle mogę powiedzieć, że mogło by być lepiej w kwestiach dostępności.

W dniu dzisiejszym pojawiła się nowa wersja TalkBack w wersji testowej. Ku mojej radości, pojawiły się w niej nowe opcje ustawień oraz poprawki błędów.

Poniżej znajdziecie opis zmian i poprawek.

Więcej opcji dotyczących ustawień gestów

Obecnie, wszystkie gesty można modyfikować i zmieniać. Np. możemy ustawić by przesunięcie palca z góry na dół i odwrotnie zmieniało nam poziom szczegółowości. Wreszcie możemy zrobić to szybko i sprawnie, bez wchodzenia do menu kontekstowego!

Szybko zawieś i odwieś TalkBack przyciskami głośności

Do tej pory by zawiesić działanie TalkBack, trzeba było wywołać menu kontekstowe i dotknąć odpowiedniej opcji. Obecnie, po aktywacji tej funkcjonalności w ustawieniach, możemy zawiesić i odwiesić TalkBack przez przytrzymanie obu klawiszy głośności.

Wybór trybu wyświetlania menu kontekstowego

Do tej pory po otwarciu menu kontekstowego mieliśmy do czynienia z okrągłym menu, które pojawiało się wokół palca. Działanie tego menu polegało na tym, że

Przesuwając palcem po ekranie, wyszukiwaliśmy potrzebną nam opcję, która była aktywowana po oderwaniu palca od ekranu. Nie było to zbyt wygodne. Obecnie, możemy zmienić w ustawieniach, by menu kontekstowe było prezentowane w postaci tradycyjnej listy. Wybierając opcję klikamy w nią 2 razy jak na tradycyjnej liście np. aplikacji.

Wydaje się to zdecydowanie bardziej wygodne.

Przyciemnianie ekranu

W ustawieniach TalkBack pojawiła się nowa opcja – przyciemniaj ekran. Po jej aktywacji ekran jest przyciemniany. Nie jest to może całkowite wyłączenie ekranu jak w IOS, ale zmiany idą w dobrym kierunku. Po włączeniu przyciemniania ekranu, przez pierwsze trzy minuty, na urządzeniu wyświetlana jest informacja o tym, co zrobić by wrócić do normalnej jasności ekranu, gdyby z urządzenia korzystała osoba potrzebująca ekranu. Informacja ta jest „przeźroczysta” dla TalkBack, czyli nie jest przez niego anonsowana. Aby wyłączyć tryb przyciemniania, trzeba trzykrotnie wcisnąć oba klawisze głośności. Ta procedura moim \zdaniem wymaga dopracowania, ze względu na to, że przyciskać klawisze trzeba dość specyficznie, tzn. nie za szybko, ale też nie za wolno. Tak jakoś nie intuicyjnie. Sam kilka razy zastanawiałem się czy to w ogóle działa zanim to opanowałem.

Poprawki, poprawki…

W nowej wersji zostało poprawionych kilka błędów. M.in.: została poprawiona obsługa suwaków np. do sterowania jasnością ekranu. Obecnie działa prawidłowo funkcja sterowania suwakiem za pomocą przycisków głośności. Używamy ich tak samo jak przy edycji / nawigacji po polu tekstowym. Sama nawigacja po tekście za pomocą wspomnianych klawiszy głośności też została poprawiona.

Poprawiono też automatyczne przewijanie list, oraz problemy z anonsowaniem zaznaczeń na listach wyboru.

Jest jeszcze co poprawiać

Androidowej dostępności jeszcze trochę brakuje, przede wszystkim pod kontem wygody. Mam tu na myśli np. gesty, które nie są najwygodniejsze. Innym przykładem jest zmiana pozycji suwaka przy pomocy przycisków głośności. Jedno naciśnięcie przycisku, powoduje przeskok o 20%. Dobrym rozwiązaniem było by wprowadzenie ustawienia, co jaką wartość ma być przesuwany suwak podczas jednego kliknięcia przyciskiem głośności. (Odpowiednią sugestię wysłałem do deweloperów)

Ponadto z wersji na wersję nieco inaczej zachowuje się sam TalkBack. Dwie wersje wstecz, np. były odczytywane komunikaty typu „długie przytrzymanie” w aplikacji Messenger podczas zaznaczania wątków do usunięcia. Obecnie ten komunikat nie występuje. Lista błędów i sugestii zmian jest jednak całkiem spora, pamiętajmy jednak że mówimy ciągle o wersji testowej.

Do IOS jeszcze trochę brakuje

Wzorem dostępności jest System IOS obecny na Iphonach i Ipadach. Android, i jego dostępność nie jest na tak dobrym poziomie, ale jest coraz lepiej. Gdyby tak deweloperzy w google bardziej przysiedli do tematu, mogło by być w niedługim czasie znacznie lepiej. Widać jednak ewolucję, i to cieszy. Jeszcze niedawno w Androidowych opcjach dostępności nie było prawie nic. Obecnie mamy całkiem przyzwoicie pracujący program udźwiękawiający, przyzwoitą mowę syntetyczną, zmiany kolorystyki ekranu, a nawet funkcje switch access, ułatwiającą pracę z urządzeniem dla osób z problemami manualnymi. Miejmy nadzieje, że wszystkie te funkcje będą z czasem udoskonalane, bo Jestem zdecydowanym zwolennikiem androida. Bardzo będę zadowolony, gdy doczekam chwili, gdy każdy nowy telefon z androidem, nawet ten za 300 zł, będzie tak samo dostępny jak Iphone za ponad dziesięć razy większą kwotę.

Ta strona używa Cookies! Dzięki temu możemy lepiej dostosować treść do Twoich oczekiwań. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę
Jest OK.
x