Nowa aplikacja aparatu dla androida przyjazna dla wszystkich – dostępna dla TalkBack!

Jedną z bardziej irytujących kwestii w systemie Android, była bardzo słabo dostępna aplikacja aparatu. Z aplikacjami od producentów takich jak Samsung, HTC czy Sony bywało różnie, jednak aplikacja dostępna w „czystym” androidzie w zasadzie nie pracowała z udźwiękowieniem – TalkBack odczytywał jedynie przycisk migawki i wybór trybu – a i tak szło mu to dość słabo. Aplikacja ta, nie była przyjazna również dla osób niekorzystających z udźwiękowienia. Organizacja przycisków, koliste menu, mało zrozumiała konstrukcja aplikacji to najczęściej wymieniane problemy przez użytkowników.

Nowa aplikacja aparatu Google Camera rozwiązuje te problemy!

Wczoraj, 16 kwietnia, w Google play pojawiła się do pobrania całkiem nowa aplikacja – Google Camera, która ma całkiem nowy wygląd, bardzo dobrze pracuje z udźwiękowieniem i naprawdę robi bardzo pozytywne wrażenie. TalkBack czyta wreszcie wszystkie przyciski. Po przesunięciu dwoma palcami od lewej krawędzi wyskakuje nam menu z wyborem trybu aparatu – zdjęcia sferyczne, panoramiczne, rozmycie soczewkowe, tryb aparatu oraz kamery. Dostępne są też wszystkie ustawienia, takie jak rozdzielczość czy jakość zdjęć. Po przesunięciu od prawej do lewej otwiera się galeria, która też jest wreszcie odczytywana – mamy dostęp do daty wykonanego materiału, opcji edycji, usunięcia i udostępniania zdjęć. Aplikacja jest też bardzo prosta dla osób nieużywających udźwiękowienia – pierwsze opinie wskazują, że tryb panoram jest banalnie prosty w obsłudze i działa bardzo przyjaźnie.

Niestety, nie dla wszystkich te zalety…

Nowa kamera dostępna jest jedynie dla urządzeń opartych na najnowszym systemie Android, to jest 4.4 Kitkat. Wynika z tego, że jest dostępna do zainstalowania dla stosunkowo niewielkiej ilości urządzeń: oczywiście Nexusa5 i Nexusa4 (gdzie pojawia się ona jako aktualizacja) oraz kilku innych flagowców m.in. HTC One, Samsung S5, S4, LG G2.

Google odrabia straty względem Apple w kwestiach accessibility!

Aplikacja kamery w Iphone była zawsze doskonałym przykładem, jak dobrze można zaprojektować aplikację i jej udźwiękowienie. Voice Over odczytuje ilość twarzy w kadrze, ich pozycję, a po wykonaniu zdjęcia opisuje zdjęcie pod kątem jakości (np. ostre, dobrze oświetlone). Co prawda, nie zawsze te opisy są trafne, jednak jest to pomocne i może dawać jakiś obraz – czy zdjęcie jakie wykonaliśmy nadaje się do przesłania czy prezentacji. W aplikacji aparatu na androida nie ma (jeszcze) takich udogodnień, ale wreszcie wszystko zaczyna być czytelne i proste, zarówno dla osób niewidomych jak i osób widzących.

Dostępność ma znaczenie

Jak widać po aplikacji aparatu, wraz z poprawą dostępności aplikacji dla osób niewidomych, poprawiła się jej przyjazność i użyteczność dla ogółu. Tak bywa bardzo często. Prawidłowo zaprojektowana i napisana aplikacja, strona WWW czy program, jest dostępny dla osób z ograniczeniami i przyjazny dla osób w pełni sprawnych. Bardzo często testy dostępności pomagają rozwiązać inne problemy – wydajności, użyteczności, czy po prostu wychwycić najprostsze błędy w działaniu.

Ta strona używa Cookies! Dzięki temu możemy lepiej dostosować treść do Twoich oczekiwań. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę
Jest OK.
x