iOS 8: Błędy w dostępności

Wczoraj wieczorem pojawiła się wyczekiwana aktualizacja mobilnego systemu apple. Nowa wersja iOS to wiele poprawek, ale nie jest tak kolorowo jak by się mogło wydawać. Niestety, iOS w wersji 8, posiada wiele błędów z zakresu dostępności.

Wielu użytkowników deklaruje, że nie będzie aktualizowało swoich urządzeń, ze względu na wykryte problemy.

Poniżej opiszę błędy jakie zostały wykryte w najnowszym iOS. Wskazane błędy nie muszą występować na wszystkich urządzeniach, jednak są potwierdzone przez większą ilość testerów. Osobiście jestem po aktualizacji i mogę potwierdzić występowanie wskazanych problemów, ale nie testowałem wszystkiego.

Istotne błędy w VoiceOver:

  1. zmiana ustawień brajla, powoduje zawieszenie VoiceOver. (Ustawienia> Ogólne> Dostępność> VoiceOver> pismo Braille’a), zmiana ustawienia Komórka Statusu „na włącz”, powoduje całkowite zawieszenie VoiceOver. W opisywanych przypadkach konieczna była pomoc osoby widzącej i wyłączenie komórki statusu.
  2. Brak automatycznego przewijania ekranu: VoiceOver nie przewija ekranu przy przesuwaniu palca od lewej do prawej. Dzieje się tak np. w aplikacji Mail, gdzie podczas odczytu wiadomości nie możemy przejść do załącznika znajdującego się na kolejnym ekranie. Jedynym rozwiązaniem jest przewinięcie ekranu trzema palcami.
  3. Różne problemy odnotowano w przypadku korzystania z klawiatury Bluetooth, w tym duplikowanie i pomijanie znaków. Wyłączenie opcji Przewidywanie w Ustawienia> Ogólne> Klawiatura jest podawane jako rozwiązanie tego problemu. Problemy występują też w zewnętrznych aplikacjach, zaktualizowanych tak by były kompatybilne z iOS8.
  4. Podczas korzystania z opcji udostępniania, np. przy wysyłaniu nagrania z dyktafonu, klikanie przycisku ‚wyślij’ nie powoduje wysłania pliku. Zaleca się wyłączenie VoiceOver i znalezienie przycisku bez mowy.
  5. Okazjonalnie pojawiają się problemy z zablokowanym tonem DTMF podczas wpisywania numeru telefonu na klawiaturze. Po wpisaniu cyfry, Dźwięk dtmf jest ciągły, konieczne jest zrestartowanie telefonu.
  6. Błędnie działają klawisze szybkiej nawigacji przy współpracy z monitorami brajlowskimi. Problem ten zaobserwowano na Braille Sense Plus i Vareo Ultra.
  7. Nie działa pismo ręczne. Kiedy wpisujemy litery ręcznie VoiceOver zawiesza się.

To niestety nie wszystko

Występują też mniej istotne problemy, a przynajmniej tak zostały ocenione przez użytkowników. Poniżej tylko kilka wybranych przeze mnie:

  1. VoiceOver nie ogłasza powiadomień na ekranie blokady. Czasami słyszalny jest dźwięk powiadomienia bez informacji o powiadomieniu, lub odwrotnie, jest anonsowany typ i czas powiadomienia, a nie ma dźwięku przypisanego do powiadomienia.
  2. Występuje problem z automatycznym odczytem numeru/osoby dzwoniącej. Występuje on zarówno na zablokowanym ekranie, jak i na odblokowanym. Gdy dotkniemy ekranu, wszystko jest odczytywane. Nie działa tylko automatyczne powiadamianie. Obejściem problemu jest uaktywnienie opcji ‚zawsze mów powiadomienia’.
  3. W niektórych aplikacjach, podczas czytania długiego tekstu, jest blokowany ekran urządzenia. Obejściem problemu jest wyłączenie auto blokady ekranu.

Takich, mniej istotnych błędów jest aż 21, a pełną ich listę, oraz kompletny opis znajdziecie na zewnętrznej, anglojęzycznej stronie applevis.

Ta strona używa Cookies! Dzięki temu możemy lepiej dostosować treść do Twoich oczekiwań. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę
Jest OK.
x